Jak nie popełnić faux-pas w towarzystwie?

Każdemu z nas zdarza się popełnić w towarzystwie jakąś gafę – nie istnieją przecież „imprezowicze idealni”. Sprawdź jednak, co robić, by nie spowodować naprawdę niezręcznej sytuacji.

Sztuka powitania

uścisk dłoni

Czy widziałeś kiedyś, jak kłaniają się sobie Japończycy? Ukłon skierowany do szefa, do żony, do dziecka charakteryzuje się innym „pogłębieniem”. W Polsce jest łatwiej – wystarczy podejść do każdego i podać mu rękę. Pamiętaj jednak, że dłoń kobieta wyciąga do mężczyzny, a starszy do młodszego!

Nie przerywaj

Jeden z najczęściej popełnianych błędów. Często, gdy bardzo chcemy podzielić się jakąś uwagą, przerywamy wypowiedź osobie, która przed nami zabrała głos. Jest to bardzo niekulturalne zachowanie, które może doprowadzić do tego, że nikt nie będzie chciał nas słuchać.

Ubierz się odpowiednio do okazji

Jeśli idziesz na bal, załóż balową suknię – w przeciwnym razie wystrzegaj się nadmiaru i efekciarstwa! Zbyt ostry makijaż oraz stylizacja a la gwiazda niemego kina raczej nie robią pozytywnego wrażenia na domówce lub spotkaniu w pubie.

Wycisz lub wyłącz telefon

Al Couture

Al Couture

 

Banalna rzecz, ale trzeba o niej przypominać. Żyjemy w XXI wieku i telefony są nam potrzebne do wielu rzeczy, jednak kiedy wybierasz się na spotkanie ze znajomymi, smartfon powinien mieć „wolne”. Dźwięk dzwonka podczas ciekawej rozmowy potrafi być bardzo irytujący!

Unikaj trudnych tematów

Sprawy związane z polityką, gospodarką czy światopoglądem powinno się poruszać w gronie dobrze nam znanych osób, do których mamy zaufanie. „Wyskakanie” podczas imprezy w szerszym gronie z pytaniem „A na kogo głosowałeś?” może doprowadzić do konfliktu.

Zakaz obgadywania

przyjaciele

Dobra rozmowa to taka, podczas której nikt nie został zmieszany z błotem. Nie powinno się zatem w towarzystwie mówić o innych ludziach – zwłaszcza negatywnie. Takie komentarze mogą (często zaskakującymi drogami) dotrzeć do uszu osób, których dotyczą, a nawet jeśli tak się nie stanie – cóż, nikt nie darzy zaufaniem osób obgadujących innych za plecami.

Obdarzaj wszystkich uwagą

Wiadomo, że są na świecie ludzie, z którymi nadajemy na tych samych falach i moglibyśmy przegadać z nimi długie godziny. Jeśli jednak wybierasz się na przyjęcie, nie powinno być w towarzystwie osoby, którą zupełnie pominiesz – wykluczenie jest bardzo bolesne!

Umiarkowanie w jedzeniu i piciu

We wszystkich kulturach spotkaniom z ludźmi towarzyszy jedzenie, a często także alkohol. Jak mawiały starsze pokolenia, „wszystko jest dla ludzi”. Byle z umiarem.

Dodaj komentarz